Porady

Mieszkanie po powodzi

Powodzie lub zwyczajne ludzkie zaniedbania mogą wywołać sporo strat w lokalu. Szczęśliwie sporą część z nich można naprawić i przywrócić w ten sposób dotychczasową wspaniałość wnętrzu. Zająć się należy trzema ważnymi obszarami: strukturą podstawową, składnikami użytkowymi i wyglądem.

Podstawowa struktura budynku obejmuje fundamenty, ściany nośne, stropy i dach. Wszystkie części konstrukcji nośnej winny być wnikliwie przejrzane, szczególnie jeżeli podtopiony jest budynek użyteczności społecznej. Przydarza się, że po powodzi ziemia łagodnieje a fundamenty mogą się przemieszczać i zapadać. Po odejściu fali powodziowej na ścianach i innych elementach zostać może pleśń i zgnilizna. Zgniłe elementy drewniane muszą pozostać wymienione na najnowsze. W celu osuszenia zawilgoconych elementów stosuje się osuszacze.

Elementy użytkowe obejmują okablowanie, hydraulikę, izolację, otwory wentylacyjne oraz kominy. Bezpiecznie będzie wyłączyć zasilanie prądu w skrzynce rozdzielczej. Jeśli jakikolwiek komponent wskazuje na oznaki korozji trzeba będzie go wymienić. Jeżeli doszło do powodzi najprawdopodobniej będzie trzeba wymienić całą izolację. Możliwe pułapki dla wilgoci będą zalążkiem do rozwoju pleśni. W przypadku utrzymującej się wilgoci jedynym rozwiązaniem będzie wynajęcie firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Kominy i otwory wentylacyjne powinny być sprawdzone pod względem stanu technicznego i potencjalnych przeszkód w świetle otworu.

Kiedy już komponenty konstrukcyjne i użytkowe nie budzą podejrzeń można swoje działania skierować do udoskonalenia wyglądu. Naruszone bądź spleśniałe posadzki trzeba wymienić. Malowanie może stać się najłatwiejszą częścią odbudowy a także sprawia największe wrażenie. W pomieszczeniach jeszcze nieco zawilgoconych można wykorzystać specjalne farby.

Powodzie mogą powodować ogromne straty dla każdej struktury. Jednak czujna obserwacja, sprzęt i ciężka praca może przywrócić nawet najbardziej zawilgocone obiekty do wcześniejszego stanu.

Więcej na temat osuszania budynków znajdziesz na – osuszanie budynków Elektroaqua.pl

Reklamy