Porady

Sprzątanie po powodzi

Wyobraź sobie, że wszystko co posiadasz pływa w morzu nieczystej i mętnej wody. Tak się właśnie dzieje, kiedy Twoją okolicę prześladuje powódź. Nie będzie czasu na ratowanie wszystkich rzeczy przed zamoknięciem. Woda pojawia się prędko i nie sposób się przed nią na dobre zabezpieczyć. Powódź niszczy nie tylko różne sprzęty domowe, natomiast zostawia po sobie ogniska pleśni i bakterii. Gdzie udać się po pomoc po zalaniu domu?

Pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z firmą, która ubezpiecza dom. Należy tak zawsze robić w wypadku powodzi lub strat związanych z pożarem. Zadzwoń do ubezpieczyciela i dowiedz się, co dokładnie jest objęte ochroną.

Następnym krokiem będzie czyszczenie. Proces ten będzie długi i mozolny, ale ważny w dłuższej perspektywie. Wszystko dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Zepsute sprzęty i ewentualny gruz trzeba wywieźć na wysypisko. Nie trzymaj się rozpaczliwie zepsutych rzeczy, trzeba je wymienić na nowe.

Dezynfekcja to następny krok po usunięciu wszelkich rzeczy, które nie mogą być już uratowane. Zaopatrz się w gumowe rękawiczki, które są wytrwałe na ciepło i zabrudzoną wodę. Do wybielacza dodaj wodę i tą mieszanką można czyścić ściany i podłogi. Upewnij się, że zwierzęta i dzieci są z dala od tych działań.

Przechodź w swoim domu z pokoju do pokoju. Rozpocznij od głównych mebli i obiektów, które zajmują najwięcej miejsca. Wszystkie dywany, odzież, meble i pościel winny zostać umieszczone w miejscu, w którym będą mogły wyschnąć z dala od wilgoci. Meble z materiałem wymagają szczególnej uwagi. Jeśli zainicjuje się postęp pleśni będzie to poważny problem. Fachowe czyszczenie będzie kluczem do przywrócenia użyteczności.

Sprzęty kuchenne winny być dezynfekowane za pomocą gorącej wody i wybielacza. Metale powinno się gotować poprzez 15 – 20 minut.

Reklamy