Osuszanie budynków

Wysychanie materiałów budowlanych po powodzi

Jeżeli budynek pozostał zalany dużą ilością wody w wyniku powodzi albo ulewnego deszczu, zasadne jest podjęcie nieodzownych kroków w sprawie jak najszybszego usunięcia wody. Istotne jest usunięcie wilgoci ze struktury nośnej domu. Poza tym, w razie konieczności, należy wykonać stosowane oględziny i dokonać koniecznych napraw.

W pierwszej kolejności trzeba zająć się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny. Utwierdź się, iż Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni. Wyłącz zasilanie w domu i sprawdź czy nie ma żadnych wycieków gazu. Jeżeli tylko zauważysz nieszczelność zamknij główny zawór. W czasie oczyszczania kluczowe jest aby chronić ręce, usta i oczy z uszyciem środków ochrony osobistej. O profesjonalną pomoc powinno się zwrócić się w przypadku, gdy w lokalu jest zbyt niebezpiecznie, ażeby można było wejść.

Zacznij od osuszania strychu. Jeśli izolacja jest mokra natychmiast ją wyjmij. Usuń namoczone przedmioty, w tym sprzęty, pudła itd.. Otwórz okna i otwory wentylacyjne. To wzmoże przepływ orzeźwiającego powietrza i umożliwi przywrócenie procesu rotacji.

Wszystkie stropy winny być przejrzane bardzo sumiennie. Komponenty wykonane z płyty gipsowej po namoknięciu mogą stać się bardzo niebezpieczne. Usuń wszelkie dywany i linoleum, które miało kontakt z wodą. Dokładnie trzeba umyć elementy drewniane takie jak drzwi i schody za pomocą środka dezynfekującego. Przydatne będzie również zmycie naniesionego błota. Na uwadze mieć należy, że proces odnawiania domu do stanu z przed powodzi zająć może dużo czasu.

W przypadku, kiedy zatopiona jest piwnica powinno się wypompować wodę. Następnie każdego dnia podejmować regularne kontrole, czy aby woda znów nie napływa.

Meble, które zostały poddane działaniom wilgoci muszą zostać zdezynfekowane i wysuszone jak najprędzej to tylko możliwe. To zmniejszy prawdopodobieństwo ich trwałego uszkodzenia.

Cyrkulacja powietrza i użycie osuszaczy są podstawą do wydajnego i skutecznego osuszania obiektu. Nie używaj kaloryferów lub klimatyzatorów, aby przyspieszyć ten proces, ponieważ może to wywołać dalsze uszkodzenia.

Reklamy